Yurtdışında Ucuz Alışverişin Adresleri | Genel Kültür, Genel Kültür, Genel Kültür Bilgileri, Genel Kültür Makaleleri, kpss genel kültür

Yurtdışında Ucuz Alışverişin Adresleri

By on Mayıs 12, 2013

Bu makale 6949 kere okundu

Yurtdışında ucuz alışveriş arayanlara bir rehber olması adına, 70 ülke gezmiş biri olarak, bazı izlenimlerimi paylaşmak istedim. Dünya üzerinde, Türkiye’den daha ekonomik alışveriş yapılacak birçok ülke var. Bazı ülkelerde ekonomik elektronik ürünler, bazılarında küçük ev eşyaları, bazılarında uygun tekstil ürünleri, bazılarında ziynet eşyaları çok daha uygun fiyatlara bulunabilmekte. Her şeyi en uyguna bulabileceğiniz bir ülke olmadığını söyleyebilirim, her ülkenin kendine özgü uzmanlaştığı, ekonomik ürünler mevcuttur.

Avrupa’nın %80 gibi büyük bir kısmı Türkiye’den pahalıdır, gerek elektronik gerekse marka alışverişi yapmak çok da mantıklı değildir. Ancak Avrupa’da Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan, Baltık ülkelerinden Letonya, Estonya ve İspanya’nın komşusu Andorra gibi ülkelerde uygun alışveriş imkanları vardır. Kuzey Avrupa’da yer alan İskandinav ülkelerinde ise alışveriş ateş pahasıdır. Uzakdoğu’da Tayland başta olmak üzere, Endonezya, Singapur, Malezya, Tayvan ve Çin dikkat çekici en ucuz alışverişin adresleridir. Hindi Çin olarak adlandırılan Vietnam ve Kamboçya gibi ülkeler de doyasıya alışveriş yapılabilecek diğer seçenekler. Sri Lanka ve Hindistan da ilgi çekici değişik alışverişlerin adresleridir. Doğal yaşama ait ucuz alışveriş yapmak isteyenler için ise, Kenya, Tanzanya gibi ülkeler dikkat çekicidir. Arap yarımadasında ise Dubai bölgenin yıldızı konumunda. Ayrıca Bahreyn ve Qatar’ın da iddialı olduğunu söyleyebilirim.

Elektronik ürünlerin ucuz olduğu ülkeler hangileridir?

Fotoğraf makinesi dendiğinde en ucuz ülke Amerika Birleşik Devletleri, Tayland ve Singapur’dur. Onların hemen ardından Dubai gelir. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konuda en önemli artısı ürünlerin genelde orijinal fabrikasından çıkma olduğudur. Tayland, Singapur ve Dubai’den alınan makineler ise genellikle Tayland veya Çin’de üretilmiş modellerdir. Gray maket olarak adlandırılan, aynı ürün olmasına rağmen kalitesi farklı olan ürünler, Amerika’da açıkça beyan edilip satılırken, Uzakdoğu ve Dubai’de açıkça belirtilmez, bu nedenle güvenilir bir yerden almazsanız ucuza aldığınızı sanıp zaten daha ucuza satılan bir ürüne sahip olmuş olursunuz.

Bilgisayar söz konusu olduğunda, Amerika Birleşik devletleri, Tayvan, Çin, Dubai, Singapur başı çeker. Amerika’da bilhassa Apple shoplarda uygulanan açılışa özel veya yeni bir ürüne özel önemli promosyonlar yapılır, müdavimleri uzun kuyruklar oluşturup edinmeye çalışırlar. Amerika’da internetten online olarak elektronik alışverişi yapıldığında, dükkandan alınananlara kıyasla, vergiler konusunda birçok muafiyet uygulanır, bu da fiyatların uygun olmasını sağlar. Fotoğraf konusunda en iddialı web sitesi B&H Store’dur. Bilgisayar ve diğer elektronikler konusunda ise Best Buy ve Amazon’dur. eBay, Best Buy ve Amazon gibi sitelerden online yaptığınız satın alamalarınızı Türkiye’de adresinize kadar isteyebilirsiniz. Yalnız unutmayın belli rakamların üzerindeki elektronik eşyalar %20’lere varan gümrük vergisine tabidir.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta MBK Center, Pantip Plaza, Seacon Square elektronik alışverişi için ideal yerler. Singapur’da ise Sim Lim Square ve Funan DigitalLife Mall ilgi çekicidir. Dubai’de ise Bur Dubai’de yer alan Computer Plaza ve Halid bin el Whaleed caddesi bilgisayar alışverişi için ideal ve en ucuz yerlerdir. Kendini garantiye alıp esnaftan alışveriş yapmak istemeyenler ise biraz daha pahalı olarak, Dubai’de Carrefour ve uluslar arası elektronik zincirlerini veya alışveriş merkezi içindeki dükkanlardan almayı tercih ederler. Tabii zincir mağazalar esnafa göre her zaman bir nebze daha pahalıdır.

Yurtdışında kıyafet alışverişi için öne çıkan ülkeler…

Kıyafet konusunda en ucuz ülkeler çok fazla çeşit ve marka alternatifleri ile, Amerika Birleşik devletleri, Dubai, Sri Lanka, Tayland, Bangladeş ve Vietnam’dır. Amerika ve Dubai’de markalar shopping mallarda bile olsa her zaman çok ekonomik fiyatlara satılmaktadır, Sri Lanka’da tekstil ürünlerinin belki de en kaliteli örneklerini, dünyaca ünlü markaları çok uygun fiyata bulabilirsiniz, Tayland’da ülke ekonomisi nedeniyle hem kaliteli işçilik hem de kendine has orijinal tshirt, sweatshirt, gömlek, şort gibi ürünler neredeyse bedavaya satılır. Üstelik aldığınız ürünün kalitesi yanında başka kimselerde görmemek de hoşunuza gidecek. Özellikle Tayland’daki Weekend Market ve Gece pazarlarında ciddi pazarlıkla ayakkabı dahil ve hanımlar için kendine özgü muhteşem çantalar çok ucuza satılmakta. Tayland’a giden ülkede ne varsa almak istiyor buna inanın. Çin’de de çok uygun alışveriş imkanları bulunmakla birlikte, giyim kuşam alabilmek için çok katlı özel alışveriş merkezleri mevcut, buralarda kıyafetten ayakkabı ve bavullara kadar her şey çok uygun fiyatlı. Pekin’deki Silk Market ipek ürünleri ve Yaşhuw market genel kıyafet için en ucuz yerler. Dubai’de kaliteli markalar yanı sıra taklit ürünler de vardır.

Vietnam’da Nike, Adidas gibi spor ayakkabılar yanı sıra, Columbia ve benzeri trekking ayakkabıları, outdoor kamp malzemeleri, outdoor sırt çantaları orijinalleri ve taklitleri de çok ucuza satılmakta. Vietnam dünyaca ünlü birçok markanın özellikle ayakkabı, sırt çantası olarak en çok üretim yapan ve tüm dünyaya ihraç eden önemli bir ülkesidir. Avrupa’da ise bilhassa İtalya’da Milano, Verona, Vicenza ve Roma çevresinde ünlü markaların ürünlerini ucuza alabileceğiniz outlet mağazaları vardır.

Kozmetik ürünlerini hangi ülkelerde daha ucuz?

Bu konuda Amerika Birleşik devletleri başı çekmekle birlikte, marka kozmetik alışverişinde Paris’te çok alternatif mevcut ayrıca Avrupa ülkelerinin Free Shopları zaman zaman düzenledikleri kampanyalar ile ilgi çekici imkanlar sunmakta. Almanya’da da ekonomik kozmetik alışverişi yapmak mümkün, Dubai de, kozmetiğin ucuza bulunabildiği ülkelerden. Türkiye fiyatları ile kıyaslandığında %50 ila %30’varan avantajlı fiyatları bulabilmek mümkün.  Dünyaca bilinen kozmetik markalarında ise, aradaki fark biraz daha az olmakta.

Yurtdışında ucuz takı alışverişi…

Safirin ana vatanı Sri Lanka bu konuda çok başarılı ve çok uygun. Tayland’da pırlanta, Dubai’de altın uygun diyebilirim. Avrupa Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar pahalı kalıyor. Amerika’da da birçok uygun takı alışverişi yapmak mümkün, bilhassa ilgi çekici takı setleri ile Amerika bir adım önde. Türkiye ile kıyaslandığında %30 gibi bir avantaj olduğundan bahsedebiliriz. Bahsettiğim ülkelerde uluslar arası geçerlik sertifikaları veriyorlar, verilmediğinde mutlaka isteyin, aldığınız ürünün sahte olmadığının garantisini size vermiyorlarsa, o mağazadan hemen uzaklaşın. İncik, boncuk ve doğal takılar meraklısı iseniz, Yunan Adaları ideal. Adalarda, tekneler dükkana dönüştürülmüş ve içinde çok değişik takı alternatifleri mevcut, mutlaka göz atmanızı öneririm. Doğal takı cenneti Afrika ülkeleri Kenya, Tanzanya ile Uzakdoğu’da Hindistan ve Tayland’da da güzel orijinal alternatifler bulabilirsiniz.

(Yurtdışı Turları Uzmanı Sarp Özkar – Gezilesi Yerler Kulübü)

Alıntı : Milliyet

One Comment

  1. Serhat Akman

    13 Mayıs 2013 at 22:54

    Malesef amazon.com’dan kitap,film afişi vb ürünler dışında hiçbir şekilde elektronik eşya veya oyun dahi alamazsınız :)Best Buy ve eBayi denemedim ama onlarda sorun olacağını sanmıyorum çünkü fiyatları amazon.com’a göre çok uçuk,oralardan da almanın pek anlamı yok zaten vergiyle beraber türkiye fiyatını buluyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir