Yeni internet kotası : 200 GB | Genel Kültür, Genel Kültür, Genel Kültür Bilgileri, Genel Kültür Makaleleri, kpss genel kültür

Yeni internet kotası : 200 GB

By on Mayıs 21, 2013

Bu makale 64155 kere okundu

Ülkemizde, bireysel/kurumsal tarafından gelen en büyük şikayet internet kotaları hakkındaydı. BTK onayladı, 200 GB kota hayırlı olsun!

Günümüz teknolojisinin hızla artmasındaki en büyük etkileşim nedenlerinden biri de kuşkusuz internet. Yeni altyapılar, yeni cihazlar ve protokoller, fiber bağlantılar derken kullanıcının beklentisine yaklaşan bir hizmet ortaya çıkıyor. Fakat tek bir nokta vardı ki, orda tıkanıp kalınıyordu.

İnternet kullanıcısını artık daha özgür kılacak karar BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)’dan geldi. “Adil kullanım kotası” ile geçinemeyen internet kullanıcıları, 50 GB limitini aştığında internet hızlarının 20’de 1’ine düşmelerinden şikayet ederken, yeni çıkarılan kararla hız özgürlüğü de yakalanmış oldu.

Konu üzerindeki bireysel şikayetleri ve kurumsal yorumları dikkate alarak harekete geçen Türk Telekom, BTK için yeni bir internet kullanım tarifesi ve kota çizelgesi çıkardı. BTK tarafından değerlendirmeye alınmasının ardından aynı hafta içinde yürürlüğe koyulmasına yönelik onaylanan yeni çizelge kullanıcıları bir hayli sevindirecek.

Yeni yürürlüğe giren kararla beraber 16 GB’lık hıza sahip internet seçeneği de, 200 GB kotaya ulaşmış oldu. Kotalı kullanım adı verilen, Yükleme ve İndirme sınırı da ortadan kaldırıldı. Artık 16 GB hıza sahip internet tarifesi, sınırsız indirme ve yüklemelere olanak sağlıyor.

Türk Telekom altyapısını kullanan diğer internet servis sağlayıcısı firmalar da kendi karlarını koyarak son kullanıcıya yeni hizmeti sunacak. Fiyat konusunda yeni bir çizelge yapılmasa da tarife, kota ve hız konusunda beklenen iyileştirmelerin yapılmış olması kullanıcıya derin bir nefes aldıracak.

(Alıntı : silikonvadisi.tv)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir