Yaz mevsiminin mucize meyvesi : Çilek | Genel Kültür, Genel Kültür, Genel Kültür Bilgileri, Genel Kültür Makaleleri, kpss genel kültür

Yaz mevsiminin mucize meyvesi : Çilek

By on Ocak 22, 2013

Bu makale 23271 kere okundu

Fransız düşünür Bernard le Bovier de Fontenelle’nin 100 yaşına dek sağlıklı yaşam sürmesinin kaynağı olarak gösterilen, Latin şairler Ovide ve Virgilius’a övgü dolu şiirler yazdıran, İsveçli bitki bilimcisi Linne’nin gut hastalığını yenmesinde büyük rol oynayan çilek, Şili’de keşfedilip oradan da Fransa’ya getirilmiş. Aslında yaban, sürüngen ve yayılan bir bitki çilek. Koyu yeşil, mat, kenarları tırtıklı bileşik yaprakları var. Bembeyaz minik çiçekleri önce minik yeşil meyve haline dönüşüyor. Güneşin sıcaklığıyla, vakti tamam olunca kızarıyor meyveler. Ormanlık alanlarda yetişen yabani çilek, miniminnacık ; ama tam bir lezzet kapsülü!

Yabani çilek, Antikçağ’dan beri bilindiği için evcilleştirilmiş ve çeşitli türleri yetiştirilmiş, böylece türlerinin sayısı artmış. Ülkemizde ise 6 çeşidi yetiştiriliyor. İri meyveli olanına ‘Frenk çileği’, turfanda yetişen ‘Sera çileği’, aroması yüksek olanına ‘Arnavut çileği’, genelde reçel yapımında kullanılan ‘Ereğli Osmanlı çileği’, Bursa’da yetiştirilen ve toplam çilek yetiştiriciliğinin yüzde 50’sinden fazlasını karşılayan ‘Bursa çileği’ ve ormanlarda yabani olarak yetişen ‘Yaban Çileği’

Taze olarak, pasta, reçel, marmelat, komposto, dondurma, şıra, şarap, şampanya ve likör yapımında da kullanılan çileği alırken canlı görünümlü, yeşil saplı, kırmızı ve parlak olmasına dikkat edilmelidir. Kullanım alanının geniş olmasına rağmen, mevsimi kısa süren çileğin dayanma süresi ortalama olarak 2 gündür. Aldığınız çileklerin ömrünü daha fazla uzatmak istiyorsanız, yıkamadan geniş bir kap içinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Çileğinizi dondurucuda saklarken; saplarını temizleyip , buzlu suda iyice yıkayın. Sonrasında kağıt havlu ile birkaç kez kurulayın. Havası alınmış saklama kabı içerisinde ve dondurucuda yaklaşık olarak 1 yıl saklayabilirsiniz. Ayrıca aldığınız çilekleri ayıklarken, yıkama suyuna sirke ve limon suyu eklerseniz, daha temiz olduklarını göreceksiniz.

Şifa niyetine Çilek

Düzenli olarak tüketildiğinde öğrenme kapasitesini arttıran çilek, tam anlamıyla C vitamini deposu. Dalında ne kadar çok kalırsa, o derece C vitamini içerir ve tadı lezzetli olur. Çocuk felci, ağız ve deri yaralarını oluşturan virüsler için yok edici etkiye sahiptir. İdrar sökücü, romatizma ve gut hastalığından kaynaklanan ağrıyı, iltihabı azaltır. Ciltteki akne ve sivilcelere iyi gelir. Ayrıca sinirleri kuvvetlendirip, bağırsak kurtlarını döner, ateşi düşürür.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir