Uzmanından beyni daha iyi çalıştıracak 10 öneri | Genel Kültür, Genel Kültür, Genel Kültür Bilgileri, Genel Kültür Makaleleri, kpss genel kültür

Uzmanından beyni daha iyi çalıştıracak 10 öneri

By on Nisan 19, 2013

Bu makale 210667 kere okundu

Başarının öğrenilebileceğini savunan Türkiye’nin ilk kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman’a göre beyni daha iyi çalıştıracak 10 madde:

1. Sağlam kafa, hareketli vücutta bulunur!
Beden ve beyin bir bütün oluşturuyor ve bedensel hareketlilikler beyinsel hareketlilikleri getiriyor. Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır. Önemli kararlarınızı açık havada yürürken alın.

2. Beyin sulanmaz, beyin kurur!
Beyin yüzde 80 sudan oluşuyor ve bu yüzden beyne su takviyesi yapmak gerekiyor. Günde 8-10 bardak kadar su içilmezse beyin kurur ve algı kalitesi düşer.

3. Eli hızlandıran şeyler, aklı yavaşlatır!
Bir alışkanlık edindiğimiz zaman elimiz hızlanır ve otomatik pilot ile hareket eder, bu durum da aklı yavaşlatır. Zihinsel rutinlerinizi kırın: eğer sağ elinizi kullanıyorsanız bazen telefonu sol elinizde tutun (solaksanız tam tersi), çantanızı diğer elinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

4. Akıl tutulmasına karşı, açık görüşlü ol.
Kullanılmayan organ körelir. Sürekli aynı insanlarla aynı programları seyredip aynı hayatları yaşayarak aklınızı köreltmeyin. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.

5. Beyne çöp girerse, beyinden çöp çıkar!
Beyninizi ne ile beslerseniz beyninizden alacağınız verim ya da çıktı o olacaktır. Girdilerin kalitesi çıktıların kalitesini belirler, dolayısıyla beyninize ne aldığınıza dikkat etmelisimiz

6. Sihirli “eğer” ile düşünün
. Beyin tıkandığında varsayımlarla akıl yürütür. Kararsız kaldığınız bir durumda önemsediğiniz, model aldığınız bir kişiyi aklınıza getirerek “O benim yerimde olsaydı ne yapardı?” diye düşünün.

7. Aklının takıldığı yer hayatının takıldığı yerdir!
Zihin bir şeye takıldığında tüm sistem kendi içinde kilitlenir, aklınızı çözmek için kendi hayallerinizi gerçekleştirin, yani yeni ihtimalleri görmeye çalışın.

8. Sosyal medya diyeti yapın!
Sosyal medyanın aşırı kullanımı insanı beyninden vuruyor. Bu araçları aşırı derecede kullanırsanız beyin ölümünüz gerçekleşir, aşırı iletişim kurmak düşünmeyi durduruyor.

9. İnsanları beyninizle sevin! Aşk bir beyin işlevidir!
Duyguların gerçekleştiği yer insan beynidir. Mantıksız davranış aşk üzerinden meşrulaştırılmaya çalışılıyor, bu doğru bir düşünce değil.

10. Nasıl çalışması gerektiğini beynine öğret!
Beyin kendisini nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi ve inançlarına göre kendini yapılandırır. Beyninizi sabah çalışmadığına inanırsanız beyin sabah çalışmaz, dolayısıyla beyninizi nasıl çalıştığına dair yapılandırırken dikkatli olun.

(Kaynak : cnnturk.com.tr)

4 Yorum

 1. fadime cakir

  19 Nisan 2013 at 20:20

  namazdaki secde beynin suyunun dolasimini kolaylastirdigini ve beynin calisma kapasitesinin arttigini düsünüyorum.Imam -i azam Ebu Hanife ye bir esyasini sakladigini amma yerini unuttugunu söyleyen bir sahsa namaz kil bulursun tavsiyesinin sebebi belkide buydu

 2. ebru

  20 Mayıs 2013 at 02:03

  ben beynimi gerçekten çok iyi bir şekilde kullanmak istiyorum fakat bende konsantrayon bozukluğu var birde çekingenlik çok fazla kalabalığa giremiyorum mecbur kalırsam giriyorum ama bunalıyorum sanki herkes bana bakıyormuş gibi geliyor aslında ben böyle biri değildim iki sene önce kulağımda başlayan sesle böyle oldum sinrlerimide bozuyor haliyle okadar doktora gittim profösör bile sesi duydu ama nedenini bi türlü bulamadılar mütiş unut kanlık yapıyor ben buşekilde nasıl beynimi çalıştırabilirim varsa çaresi söyleyin enkısa zamanda cevp bekliyorum.

  • Shahin

   27 Temmuz 2013 at 17:53

   Kendine güvenin sarsılmış. Hafta sonlarını çocuklarla ve ya kendinden birkaç yaş büyük insanlarla, yaşlı akrabalarla geçir. Mümkün kadar sabahları erken kalkıp biraz yürüyüş yap. Yalnızlıktan mümkün olduğu kadar uzaklaş. Bu saydıklarım kendine güvenini artıracak. bir kaç günde ve ya birkaç haftada farkı göreceğinden eminim.

 3. MUSA AYDIN

  27 Haziran 2013 at 14:26

  ebru hanım…

  beyin gelişimi ve muhakemat eğitimleri alarak sorununuzu giderebilirisiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir