Bir yoğurt geleneği : Keş Peyniri | Genel Kültür, Genel Kültür, Genel Kültür Bilgileri, Genel Kültür Makaleleri, kpss genel kültür

Bir yoğurt geleneği : Keş Peyniri

By on Ocak 22, 2013

Bu makale 33612 kere okundu

Ülkemizin bazı yörelerinde kurut olarak da bilinen keş, süzme yoğurttan yapılan oldukça sert bir peynir çeşididir. Keş yapmak için yoğurt bir tülbente konup iyice süzülür. Daha sonra bir ağırlığın altına konarak içindeki suyun tamamen çıkması sağlanır. Elde şekil verildikten sonra kuruması için güneşe bırakılır ve tamamen sertleşinceye kadar bekletilir.

Keşin uzun süre dayanmasını sağlamak için içine bol tuz katılır. Keş, yüksek oranda protein ve kalsiyum içerir. Bolu ve civarında keş, şekil olarak daha çok sabun kalıbı formunda yapılır. Yörede ayrıca topaç şeklinde hazırlanıp ‘katık keşi’ olarak adlandırılan başka bir çeşidi de bulunur. Anadolu’nun birçok yöresinde kullanılan keş, genelde rendelenerek tüketilir. Bolu çevresinde rendelenip cevizle karıştırılan keş, ev yapımı eriştenin üzerine ilave edilerek yenir. Keş ayrıca tereyağında hafifçe kızartıp, makarnanın üzerine serpilip kullanılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir