Google'ın hayal ötesi teknolojileri... | Genel Kültür, Genel Kültür, Genel Kültür Bilgileri, Genel Kültür Makaleleri, kpss genel kültür

Google’ın hayal ötesi teknolojileri…

By on Nisan 24, 2013

Bu makale 55147 kere okundu

Google Glass nedir?

Google Glass, şirketin aslında uzun zamandır hayalini kurduğu fakat son bir kaç ayda vücut bulan projesi. Gözlüğe yerleştirilen bir mini bilgisayar ve şeffaf mini ekran sayesinde Google Glass’ı kullanan kişi dünya ile olan bağlantısını koparmadan, yani bir ekrana bakma ihtiyacı olmadan internete başlı olabiliyor. HUD (Heads-up display) denilen bu arayüzün görünümünü biraz abartarak ”Terminatör gibi” diyebiliriz. Şeffaf ekranda gerçek zamanlı olarak güncellenen bir harita ya da ekranda akan yazılar görürken, aynı anda önünüzü de görebiliyorsunuz.

Google’ın hayalleri süsleyen gözlüğü, Google Glass’ın teknik özellikleri belli oldu. Dev arama motoru gözlüğün üretim hattındaki yerini aldığını belirtti ve 12 GB belleğe sahip olacak gözlüğün Google Drive bulut depolama hizmetine erişimi sayesinde bu rakamın 16 GB’a çıkacağını belirtti. Google Glass, 1,500 dolar etiket fiyatıyla kullanıcısıyla buluşacak. Ayrıca teknik özelliklerine baktığımızda, 5 megapiksel kamerasıyla 720p video kayıt özelliği sunan gözlük, Wi-Fi bağlantı özelliği ile kablosuz bağlantı erişimi 802.11 B/G standardında, yani beklenenin altında bir hızı bulunacak.

Ayrıca gölükte GPS ve SMS özelliği bulunacak ve Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) ve üstündeki işletim sistemlerini kullanacak.

Genel olarak gözlüğün özellikleri şu şekilde:

 • Burna oturan kısımla çerçeve her surata oturacak şekilde ayarlanabilecek,
 • İki farklı ebatta ekstra burun ayarı seçeneği olacak,
 • 2,5 metreden 63,5 cm genişliğinde HD formatında görüntüye eşdeğer ekran çözünürlüğü sunacak,
 • 5 megapikel fotoğraf çekimi,
 • 720 piksel video kayıt,
 • Kemik iletimi teknolojisiyle ses aktarımı,
 • Wi-Fi (802.11b/g) ve Bluetoothn bağlantı özellikleri,
 • 12 GB kullanılabilir bellek, Google bulut erişimi ile 16 GB’a kadar yükseltme,
 • Hangout (video konferans) ve video kayıt gibi özellikler betaryayı daha hızlı tüketecek içerikler olacak,
 • Micro USB kablosu ve şarj aletiyle sunulacak. USB bağlantısı şarj aletiyle uyumlu olacağı için kaybedilmemesi önemli,
 • Bluetooth özelliği olan her telefonla uyumlu olacak,
 • MyGlass uygulaması Android 4.0.3 veya üstündeki işletim sistemlerini gerektirecek. Uygulama sayesinde GPS ve SMS kullanılabilecek.

Google, geçtiğimiz yıl San Francisco kentinde düzenlenen I/O Developer konferansında gözlüğü denemek için başvuranlar arasından seçilen kişilere prototiplerin yollandığını açıkladı. 8 bin kişinin deneyeceği gözlük, ilk olarak 2 bin kişiye yollandı. Google, prototipleri deneyecek kişilere bir de mektup gönderdi. Mektupta, ‘Glass Explorer Edition’ kullanan ilk kişiler olacak kullanıcılara ‘başından beri bize inandığınız ve öncülerimiz olduğunuz için teşekkürler’ denildi.

Sürücüsüz otomobil 2016’da yollarda…

Arama motoru devi Google, 2010 yılından bu yana üzerinde çalıştığı sürücüsüz arabasıyla ilgili ilginç gelişmeler var. Sürücü olmayan, direksiyondan yönetilmeyen dünyanın ilk robot aracına imza atan Google, otomobilini resmen yolalrla buluşturmak için gün sayıyor.

En erken 3 yıl en geç 5 yıl içerisinde sürücü deneyimine resmen sunulacak olan Google’ın sürücüsüz otomobiliyle ilgili detayları projenin müdürü Anthony Levandowski paylaştı.Tamamen Google teknolojileriyle donatılmış halde çalışacak olan sürücüsüz araba için şirket, aceleci değil oldukça temkinli bir şekilde ilerliyor. Bu yavaş ilerlemenin en büyük sebebi de sürücüsüz aracın yollarla buluşması için gerekli tüm yasal engelleri aşma süreci.

Şu an sadece Florida, Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinde denen araç, test sonuçlarına göre geliştirilmeye devam ediyor. Kullanıcıların istekleri doğrultusunda geliştirilen sürücüsüz arabada Google için en önemli detay, sürücü koltuğuna oturacak kişinin tepkilerini tam olarak alabilmek. Henüz bir isim bulunmayan Google sürücüsüz araba binlerce kilometre yol katediyor ve test sürüşlerine göre arabanın geliştirilmesi sağlanıyor. Bugüne kadar sadece bir kez kırmızı ışıkta kaza yapan Google Sürücüsüz Araç, harita sistemi olarak da Google Haritaları kullanıyor.

driverless-cars

One Comment

 1. Alper

  25 Nisan 2013 at 00:51

  Yok artık 🙂 tek kelime ile harika

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir