Google’da en çok bunları arıyormuşuz | Genel Kültür, Genel Kültür, Genel Kültür Bilgileri, Genel Kültür Makaleleri, kpss genel kültür

Google’da en çok bunları arıyormuşuz

By on Ağustos 24, 2013

Bu makale 14517 kere okundu

En çok kullandığımız arama motorlarından biri olan Google, Türkiye için 7 aylık arama sonuçlarını yayımladı. İşte Google’da en çok aradığımız o kelimeler…

Google’da en çok aranan anahtar kelimeler arasında; “Youtube”, “Facebook”, “radyo”, “dizi izle”, “Google”, “Kurtlar Vadisi”, “oyun”, “tv izle”, “face” sözcükleri yer alıyor.

Yedi aylık süreçte en fazla yükselişe geçen kelimelerin ise; “Halk TV”, “Survivor”, “Spartacus”, “Cem Yılmaz”, “Karadayı”, “Müslüm Gürses”, “dizimag”, “e-okul”, “Google”, “hava durumu” olduğu biliniyor.

Türkiye genelinde sağlık kategorisinde en çok aranan anahtar kelimeler; “SGK”, “Bursa”, “randevu”, “merhamet”, “Nil Erkoçlar”, “Rüzgar Erkoçlar” iken, “Seyahat” kategorisi ise; “THY”, “İstanbul”, “uçak”, “Pegasus”, “pepe”, “uçak bileti”, “Anadolu”, “Onur Air”, “Metro”, “Kamil Koç”, “Gezi Parkı” ve “Andorra” olmuş.

Türkiye genelinde siyaset kategorisinde en çok aranan anahtar kelimeler; CHP,MHP,AKP,BDP oldu. Gezi olaylarından sonra siyaset konusunda daha ince eleyip sık dokuyan vatandaşlar yaşadıkları bölgede kimlerin daha iyi hizmet vereceği konusunda araştırma yaparken Av. Selami Öztürk, Mustafa Kara, İsmail Ünal, Mustafa Sarıgül en çok arananlar listesinde yer alırken Alaattin Köseler’in arama istatistiklerinde yakaladığı yükseliş göze çarpıyor.

Kategoriler arasında yer alan spor aramalarında ise; “Galatasaray”, “lig”, “Fenerbahçe”, “Fotomaç”, “Lig TV”, “Spor”, “Maç”, “Madrid Galatasaray”, “Galatasaray Schalke”, “Drogba”, “Benfica”, “Schalke” ve“Bayern Münih” sözcükleri etkili oldu.

Dünya genelinde en çok aranılan kelime grupları ve anahtar sözcükler; “Facebook”, “YouTube”, “Google”, “Hotmail”, “free”, “you”, “Yahoo”, “mail”, “Gmail”, “fb” iken dünyaca ünlü ve en hızlı yükselişe geçen gündem aramaları ise; “Instagram, “Ask.fm”, “olx”, “Outlook” ve“ask” sözcükleriyle gerçekleşmiş.

(Alıntı : Yumurtalı Ekmek)

4 Yorum

 1. realist sami

  24 Ağustos 2013 at 07:13

  Yalanınız batsın, hepimiz en çok neleri aradığımızı biliyoruz bırakın şimdi bu futbol siyaset ayaklarını beyler.

 2. anonymouse

  24 Ağustos 2013 at 09:51

  Şimdi googlenin böyle bir istatistiki açıklamasını ben görmedim. O kadar da takip ederim. Google her ülke için zamanı geldiğinde zaten açıklar. Bu haber dolaşıyor ortalıkta. Herkes te gerçek sanıyor 😀

 3. selen

  24 Ağustos 2013 at 14:44

  realist sami haklısın.evet ben daha önce bakmıştım en çok aranan kelimelere hatta şehir sıralamasına göre başta istanbul diyarbakır ve erzurum olmak üzere cinsel içerikli aramalar başı çekiyo hatta kelimelerin içeriği bile yayınlanmıştı.

 4. berk

  24 Ağustos 2013 at 21:16

  şimdi birileri çıkacak o fb yi fenerbahçe sanacak 😀 😀

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir