Futbolun kıyamet günü : Heysel Faciası | Genel Kültür, Genel Kültür, Genel Kültür Bilgileri, Genel Kültür Makaleleri, kpss genel kültür

Futbolun kıyamet günü : Heysel Faciası

By on Ocak 20, 2013

Bu makale 3926 kere okundu

29 Mayıs 1985 Çarşamba günü Juventus ile Liverpool arasında oynanan maç futbol tarihlerinin en üzücü olaylarından birisi yaşandı.Brüksel’de oynanan Juventus ile Liverpool arasındaki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Final maçının başlamasından önce Liverpool taraftarlarının İtalyanlara saldırması ve çıkan panik sonucu bir duvarın çökmesi ve taraftarların tel örgülere sıkışması sebebiyle 38 İtalyan taraftar ve 1 Belçikalı öldü.

Maç öncesi Brüksel sokaklarında özellikle İngiliz holiganların başını çektiği olaylarda pek çok kavga olmuştur. Maç başlamadan kısa süre önce, arada güvenlik bariyeri olmadığı için holiganlar İtalyanların bulunduğu bölüme saldırdı. Kendilerini korumak isteyen İtalyanların kaçış noktasındaki büyük duvar, taraftarların kaçışını engelledi. Çıkan arbedede 39 kişi hayatını kaybetti.Olay sonucu, İngiltere’ye ve İngiliz takımlarına uluslararası karşılaşmalardan 5 yıl men cezası verilmiştir. Liverpool’a ise 8 yıl ceza verildi. Olaylar sonrası Brüksel’deki Heysel Stadı’nın ismi, ‘Kral Baudouin’ olarak değiştirildi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir