Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler… | Genel Kültür, Genel Kültür, Genel Kültür Bilgileri, Genel Kültür Makaleleri, kpss genel kültür

Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler…

By on Nisan 19, 2013

Bu makale 1361484 kere okundu

“Tatilde nereye gitsem?” diye düşünenler için, Türkiye vatandaşlarını vizesiz kabul eden ülkeler bir seçenek olabilir. Bütçenize ve keyfinize bağlı olarak, Uzakdoğu’dan komşu ülkelere kadar pek çok alternatifiniz var.

UZAKDOĞU’YU KEŞFEDİN
Başka kültürler tanımak, egzotik yerler görmek mi istiyorsunuz? Atlayın uçağa, uzanın Uzakdoğu’ya. Türk vatandaşlarını vizesiz kabul eden Uzakdoğu ülkelerin sayısı hayli fazla: Hong Kong, Malezya, Tayland, Fiji, Filipinler, Japonya, Endonezya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Singapur, Sri Lanka, Brunei Sultanlığı, Makau Özel İdare Bölgesi, Doğu Timor ve Kamboçya. Gideceğiniz memlekete göre, aşı yaptırıp yaptırmamanız gerektiğini araştırmayı da unutmayın.

BALKAN HAVASI
Balkanlar kesinlikle görülmeye değer. Tarih, doğa ve tabii yemekleri de yabana atmamalı. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan derken, eğer vaktiniz varsa coğrafyayı boydan boya kat edebilirsiniz.

ARAP ÜLKELERİ
Bu ülkelerde yaşanan krizler herkesin malumu… Ama liste eksik kalmasın diye ekleyelim dedik: Libya, Lübnan, Ürdün. Umman, Katar ve Bahreyn de, pasaportunuzla giriş yapmak üzere gittiğinizde, sınır kapısında vize alabileceğiniz ülkelerden.

LATİN ATEŞİNİ YAKIN
Hazır oralara kadar gitmişken, peş peşe birkaç ülke dolaşabilirsiniz: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Guatemala, Ekvador, El Salvador, Honduras, Kosta Rika, Kolombiya, Paraguay, Nikaragua, Uruguay, Venezüella, Şili ve Panama.

CENNETTEN KÖŞELER
Antigua -Barbuda, Dominik Cumhuriyeti, Bahamalar, Haiti, Grenada, Jamaika, Trinidad Tobago, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines ile Saint Kitts ve Nevis’le vize muafiyet anlaşması var. Barbados, Belize, Maldivler, Mauritus, Seyşeller, Solomon Adaları, Avustralya ve Hawaiii arasında bulunan Tuvalu ve Papua Yeni Gine’nin kuzeyindeki Palau Cumhuriyeti de es geçilmeyecek destinasyonlardan.

AFRİKA
Sıcak diyarlara gitmek isteyenler için listede Fas, Tunus, Kamerun, Svaziland, Tanzanya, Kenya veya Zambiya var. Güney Afrika Cumhuriyeti’ni de unutmamak gerek.

ORTAYA KARIŞIK
Andorra’ya ne dersiniz? Güneybatı Avrupa’da, Fransa ve İspanya arasında, denize kıyısı olmayan küçük bir ülke burası. Tatili, kültür gezisi yaparak değerlendirmek isteyenler için Vatikan önerilir. Ukrayna, Türki cumhuriyetlerden Kazakistan ve Kırgızistan da vize istemiyor. Rusya da vizesiz gidilebilecek ülkelerden biri.

13 Yorum

 1. canvas tablo

  19 Nisan 2013 at 15:57

  :)hala avrupa birliği neden vize uyguluyor sormak gerek

 2. tolga

  19 Nisan 2013 at 16:32

  destinasyon kelimesinin bile ekuali yok, ne poor bir dilimiz var

  • gözde

   20 Nisan 2013 at 03:47

   neyse ki equal ve poor ‘un Türkçeleri var hala kullanımda olan…

  • burak

   29 Nisan 2013 at 02:47

   sen dilini kullanmayı bilmiyorsun dilin aslında çok valuable.Ve hiçte poor değil ama sende kapasite yok maalesef…

  • yasin

   29 Nisan 2013 at 15:25

   senin kadar özentisine ancak cumhuriyet tarihinde rastlanıyor ama sen nerde kaldın hala öyle yavrum ya. yazık sana çok acıdım ne kadar aşağılık göründüğünün farkındada değilsindir sen şimdi

  • gökhan

   12 Mayıs 2013 at 03:48

   adam orada ironi yapmış siz anlamamışsınız

  • Ozan

   12 Mayıs 2013 at 11:30

   Tolgaya kesinlikle katılıyorum da sonraki yorum yapan arkadaşlar neyin kafasını yaşıyorsunuz? Aynı fikirde değil misiniz? yazara da teşekkürler hala hatasını düzeltmiyor!

  • omer

   25 Temmuz 2013 at 09:38

   tolga destinasyon = destination hedef amac gidilecek yer istikamet gibi anlamlara gelir. yaziyi yazani elestir. turkce yi degil

 3. cemal

  19 Nisan 2013 at 22:38

  keşke vize sürelerinide yazsaydınız 🙂

 4. Doğrucu

  19 Nisan 2013 at 23:17

  tolga adlı yorumcu; destinasyonun dilimizdeki karşılığı istikamettir.

  • tolga

   22 Nisan 2013 at 10:05

   onu bana değil, yazara söyleyin.

 5. h

  28 Nisan 2013 at 23:42

  rusyayı en sona yazmıssın olmadı böyle

 6. İlknurP.

  10 Haziran 2013 at 21:57

  Güney Kore’ye de vizesiz gidiliyor

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir